Jdi na obsah Jdi na menu
 


Parkur))

28. 10. 2007

Parkur

 

Při parkurovém skákání jde o to, projet celou dráhu s překážkami co nejlépe, tzn. bez trestných bodů, a v co nejlepším čase. V tomto druhu sportu musí jezdec prokázat souhru s koněm, velmi dobré vedení koně a v neposlední řadě také správný sed jezdce na koni i při skákání.
V parkuru existuje několik stupňů obtížnosti. Od nejlehčího ZM, po nejtěžší TT. Každý stupeň má danou výšku překážek, přes které kůň skáče. V tomto stupni může být překážka nanejvýš o 10 cm vyšší než je požadovaná výška stupně obtížnosti. Např. v stupni L může být překážka nanejvýš 130 cm (120+10 cm).

Zde je přehled všech stupňů obtížnosti:

ZM - 90 cm
Z - 100 cm
ZL - 110 cm
L - 120 cm
S - 130 cm
ST - 140 cm
T - 150 cm
TT - 160 cm

Když se stane, že kůň překážku nepřeskočí nebo odmítne poslouchat jezdce, dostává trestné body nebo je vyloučen. Samozřejmě na tyto penalizace jsou tabulky.

Jelikož stupnic penalizací je více, následující přehled je podle stupnice A:

shození, poboření překážky nebo dotyk končetiny koně vodního příkopu = 4 trestné body
1. odmítnutí poslušnosti = 3 trestné body
2. odmítnutí poslušnosti = 6 trestné body
3. odmítnutí poslušnosti, pád jezdce nebo obou = vyloučení
překročení časového limitu za každou započatou vteřinu = 1 trestného bodu, při rozeskakování = 1 trestný bod

Podle stupnice C, která se používá na většině světových soutěžích v parkuru:

shození, poboření překážky nebo dotyk končetiny koně vodního příkopu = 4 trestné body
1. odmítnutí poslušnosti = 4 trestné body
2. odmítnutí poslušnosti = 4 trestné body
3. odmítnutí poslušnosti, pád jezdce nebo koně = vyloučení

 

V parkurovém skákání se požívají různé druhy překážek. Existují dva základní druhy překážek: kolmé skoky a oxery.

Kolmé skoky 

jsou to vertikální překážky s několika kavaletami uspořádanými jedna na druhou. Je poměrně obtížný, protože kůň má jen málo času uvědomit si výšku skoku. Mají za úkol prověřit schopnost koně skákat do výšky.
Oxery

Obrazekjsou to takové překážky, na nichž musí kůň skákat nejen do výšky, ale i do dálky. Jsou sestaveny tak, aby když se jich kůň dotkne, ihned spadli.Zeď 

je to svislá překážka namalovaná z namalovaných dřevěných kvádrů se světlejším okrajem. Někteří koně jsou z ní vystrašeny, protože nevidí místo doskoku.

 

Dvojbradlí neboli doublebar

je vlastně oxer s dvěma řadami stojícími těsně u sebe různě vysokými kavaletami.Trojbradlí neboli tripplebar

Obrazekje oxer se třemi řadami stojícími těsně u sebe různě vysokými kavaletami.

 

 


Křížek 

je to nejjednodušší překážka. Skládá se ze dvou kavalet postavenými přes sebe do tvaru písmene X.


Kozí hřbet

tato překážka se moc v soutěžích nevyskytuje. Vypadá jako trojbradní, ale prostřední kavaleta je nejvyšší než první a poslední.


Přírodní skoky

jsou to překážky vyrobené z přírodních materiálů jako jsou nenabarvené tyče nebo forma živého plotu. Tyto překážky jsou obtížné, koně se jim často vyhýbají.
Základní oxer

je jeden z nejtěžších oxerů. Skládá se ze dvou stejně vysokých překážek postavených těsně za sebou a skáčou se jedním skokem

 Vějíř

skládá se ze tří kavalet, které vycházejí z jednoho sloupku a rozevírají se do třech, což koni umožňuje skákat na jedné straně jako kolmý skok a na druhé straně jako trojbradlí.


Vodní příkop

existuje ve dvou typech: kombinovaný s kolmým skokem nebo oxerem, nebo širší příkop s nízkým živým plotem před ním. Na doskoku je umístěna bílá páska, aby bylo možno posoudit, zda kůň neudělal chybu.

 

 

V parkurovém skákání existují různé druhy soutěží, jako jsou např. klasická soutěž, dvoufázové skákání (tzv.dvoufázovka) a stupňovaná obtížnost (tzv. postupka).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Prosíím

(Helenka, 15. 12. 2014 17:17)

Dobrý den jezdím teprve týden mohly byste mi prosím vysvětli jak mám skákat přes základní oxer ? Vůbec mi to nejde a asi 2x mi kůň schodil protože vždycky se lekne jak ho mám udržet ???
S láskou Helenka

Re: Prosíím

(Simča, 15. 12. 2014 17:23)

Ahoj Helenko četla jsem si poctivě tvojí otázku. Myslím si že bys toho koně měla na ten skok dostatečně připravit. Vzhledem k tomu že jezdíš jenom týden ještě bych počkala já jezdím třeba 8 let a začínám to teprve skoušet nejdřív jdi do lehkých skoků a paak až přejdi třeba ma ten oxer.
Když budeš odhodlaná a budeš jezdit dýl, koně nech pořádně tak 20 minut před skokem odpočinout vyhřebelcou ho a když bude klidný viveď ho ze stáje, osedlej ho a projdi se sním pomalu po louce a pak můžeš vyjít na skok! Hodně štěstí Simona.

Ahoj

(Saša, 15. 12. 2014 17:14)

Ahoj, můžeš sem dát obrázek vějíře ?? 25.3.2015 se sním mám poprvé sečkat a naučit se přes něj skákat. Trošku se bojím a nemůžu najít dobrou fotku předem děkuji. :-) Saša